Usnesení předsedů ZO OS KOVO působících ve společnost Liberty Ostrava a dceřiných společnostech ze dne 13.4.2021

 

Předsedové Základních organizací OS KOVO  působících v Liberty Ostrava a  v jejich dceřiných společnostech se dne 13.4.2021 zabývali aktuální situací v huti.

Jednomyslně odmítáme jakékoli spekulace s emisními povolenkami mimo ostravskou huť.  Odmítáme variantu zapůjčení emisních povolenek Liberty Steel Ostrava rumunské huti v Galati patřící do skupiny Liberty Steel Europe. Tyto povolenky považujeme za podstatné pro udržení efektivity výroby, pro další rozvoj a snížení podílu emisí z huti, dále pro modernizaci ocelárny a dalších našich tratí, které jsou nezbytnou podmínkou pro fungování podniku v Ostravě.

Po vyhodnocení aktuální situace jsme připraveni důsledně hájit zájmy zaměstnanců a budoucnost ostravské hutě s využitím všech dostupných zákonných prostředků tj. i za cenu porušení sociálního smíru.  Je zcela na místě požádat Evropskou komisi o přezkum celé transakce prodeje a financování.

Ustavuje se stávkový výbor složený z předsedů jednotlivých Základních organizací.

Stávkový výbor pro podporu svých oprávněných požadavků vyhlašuje dnem 13.4.2021 stávkovou pohotovost.

 

 

 

V Ostravě dne 13.4.2021

Stanovisko odborových organizací působící v Liberty Ostrava k aktuální situaci

Po včerejším jednání tripartity, která se konala za účasti předsedy ČMKOS Josefa Středuly a předsedy OS KOVO Jaroslava Součka, považujeme za nezbytné informovat o našem stanovisku k vlivu současné situace v GFG Alliance na ostravskou huť. S velkým znepokojením sledujeme vývoj této situace i kroky a rozhodnutí jejího majitele Sanjeeva Gupty od okamžiku, kdy zhruba před měsícem vyhlásila insolvenci jeho stěžejní financující instituce Greensil Capital. Jednoznačně odmítáme variantu zapůjčení emisních povolenek Liberty Ostrava rumunské huti v Galati patřící do skupiny Liberty Steel. Podle informací ve světových médiích nedisponuje rumunská huť aktuálně žádnými emisními povolenkami, neboť v loňském roce prodala povolenky v objemu 100 milionů eur, přičemž v dubnu musí odevzdat povolenky v potřebné výši. Ostravská huť v minulých letech šetřila emisní povolenky přesně pro ten účel, pro který jsou určeny. Povolenky, které neodevzdá na pokrytí uhlíkové stopy, chce využít k financování modernizace huti, především k výstavbě hybridních pecí v ocelárně a k pořízení modernějších technologií pro válcovny. Tyto investice považujeme za podstatné pro udržení efektivity výroby i pro další snížení emisí z huti, modernizace ocelárny je navíc nezbytnou podmínkou pro další fungování podniku. Povolenky v objemu přes 5 milionů kusů při ceně kolem 40 euro za jednu jsou aktuálně tím posledním kapitálem, který ostravské huti zůstal po necelých dvou letech fungování ve skupině Liberty Steel. Využití emisních povolenek pro modernizaci huti je navíc součástí dohody skupiny Liberty s naší organizací, uzavřené v době koupě, na níž se odkazuje také v Memorandu o porozumění mezi Liberty a Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR. Tímto se obracíme na dozorčí radu ostravské huti a na MPO, aby důsledně vyžadovaly plnění tohoto i dalších bodů předmětného memoranda. Apelujeme zároveň na členy managementu ostravské huti, aby si uvědomili svou trestně-právní odpovědnost spojenou s povinností přistupovat k majetku podniku s péčí řádného hospodáře, a za současné situace se zdrželi všech kroků, jejichž důsledkem by mohlo být vyvedení majetku ostravské huti.
Považujeme za nezbytné prověřit, kde se aktuálně nachází finanční prostředky ve výši 2 miliard korun, které Liberty Ostrava získala jako provozní úvěr ze státního programu COVID se státní zárukou EGAP. Z půjčky ostravská huť dosud nečerpala žádné prostředky. Podle informací vedení skupiny Liberty Steel jsou tyto finance na účtu instituce Greensil, která je v insolvenci a u skupiny Liberty má pohledávky v řádech miliard eur. Proto vnímáme jako velké riziko, že prostředky zapůjčené z programu COVID budou pro Liberty Steel Ostrava nadále nedostupné, přičemž už v současnosti musí ostravská huť hradit úroky z tohoto úvěru. K obavám nás opravňují i zprávy ze světového finančního tisku o pátrání po finančních prostředcích zapůjčených dalším podnikům ze skupiny Liberty Steel se státními zárukami z covidových programů Francie a také ve Velké Británii, kde už navíc skupina Sanjeeva Gupty o státní záruky přišla.
Voláme k odpovědnosti také Evropskou komisi, která v dubnu 2019 po několikaměsíčním prověřování povolila naše varování a varování zástupců státu prodej ostravské huti, tehdy patřící do skupiny ArcelorMittal, nadnárodní skupině Liberty jako vhodnému kupci. Prodej několika hutí včetně ostravské byl podmínkou, kterou dala Evropská komise společnosti ArcelorMittal v souvislosti s její akvizicí největší evropské huti Ilva v Itálii s tím, že celá transakce nesmí ohrozit hospodářskou soutěž v tomto sektoru. Přestože společnost ArcelorMittal prodala hutě v Ostravě a v Galati skupině Liberty Steel bez dluhů, po necelých dvou letech má východoevropská část skupiny Liberty Steel, tvořená českým a rumunským podnikem, celkový dluh již 2,8 miliardy euro a záporný majetek. Tím je navíc porušen další závazek Sanjeeva Gupty vůči zástupcům huti a českému státu stvrzený dohodou s odborovými organizacemi a MPO, že ostravskou huť nezadluží (zde nutno zjistit přesnou formulaci- že nezastaví majetek huti?). Je zodpovědností státu vůči šesti tisícům zaměstnanců ostravského podniku aktivně se ujmout své role a provést kontrolu hospodaření s prostředky zapůjčenými pro zcela konkrétní účel.
I za situace, v níž skupina Liberty Steel ztrácí důvěru trhu, se ostravské huti poté, co byl její provozní výsledek od ledna 2019 do června 2020 záporný, podařilo v I. čtvrtletí letošního roku vytvořit hrubý provozní zisk přes 60 milionů eur. Dobrých hospodářských výsledků dosáhla, přestože ji znevýhodňují dopady pramenící právě z nedůvěry vůči skupině Sanjeeva Gupty, kdy část obchodních partnerů huti žádá platby za dodávky surovin předem. To dokládá životaschopnost ostravské huti a šanci zachovat šest tisíc pracovních míst přímo v podniku a další tisíce pracovních míst v souvisejících firmách podnikajících v regionu dlouhodobě postiženém restrukturalizací průmyslu. Obracíme se proto na MPO, vládu a další zodpovědné orgány, aby ochránily ostravskou huť před definitivním vytunelováním a vyvedením posledních prostředků nutných pro její další existenci.
V souvislosti s touto situaci, která ohrožuje chod firmy Liberty Ostrava a.s. vyhlašují všechny odborové organizace, působící v této firmě, stávkovou pohotovost.